Jste zde: Úvodní stránka > Semináře

Semináře

Semináře a konference pro učitele angličtiny.

S nakladatelstvím Macmillan se můžete setkat na těchto akcích. Seznam průběžně doplňujeme. Pořádáte akci pro angličtináře? Dejte nám prosím vědět. Informace zde rádi zveřejníme.

Termín:
8. 9. - 9. 9. 2017

Nakladatelství Macmillan Education Vás srdečně zve na konferenci ELT SIGNPOSTS pořádanou Asociací učitelů angličtiny (Association of Teachers of English of the Czech Republic), která proběhne 8.9. - 9.9. 2017 v Brně

Těšit se můžete například na Grzegorze Spiewaka, který se ve svém příspěvku A GATEWAY TO SPEAKING SUCCESS bude věnovat maturitní zkoušce z anglického jazyka nebo na Martina Jelínka s tématem BECOMING AN ENGLISH STAR, v němž se zaměří na výuku gramatiky.

Kompletní program si můžete stáhnout zde.

Pro více informací a přihlášení navštivte stránky konference.

GRZEGORZ SPIEWAK, ROOM 10
A GATEWAY TO SPEAKING SUCCESS
The Maturita Exam; upper-secondary (16-19), vocational schools; workshop; Macmillan Education
Speaking in a foreign language is no doubt the greatest possible challenge, especially in exam conditions. How can we help our teenage students with this, even when their linguistic resources are limited, and develop the crucial I-can attitude? This is where this session comes in. We’ll try out a variety of fresh, motivating speaking exercises, with an eye to devising an effective teaching programme for exam purposes and for language use beyond the classroom. Some illustration for my activities and tips will come from Gateway, a major upper-secondary course published by Macmillan.


MARTIN JELÍNEK, ROOM 60
BECOMING AN ENGLISH STAR
Modern teaching methods in ELT; primary (6-10); workshop; Macmillan Education
This workshop focuses and offers a visual approach to grammar, which is eminently practical for students of all ages in order to understand the building blocks of the language and eventually to be able to manipulate the language for themselves. We will take a look at how it works when grammar is presented through cartoons and example sentences, colour coding and visual associations. Let’s build meaningful blocks together!