Jste zde: Úvodní stránka > Semináře > Externí seminář > 2023_01_25_webi > Webinář Crossing the Cultural Exchange

Webinář Crossing the Cultural Exchange

Termín:
25. 1. 2023 od 11 a/nebo 15 a/nebo 22:30 hodin

 

Komunikace a spolupráce napříč kulturami se na mnoha pracovištích rychle stává normou, a kdo ví, kam až to zajde? Na tomto webináři se budeme zabývat tím, jak lze přispět k rozvoji schopnosti empatie u dospívajících a mladých dospělých, aby byla kulturní výměna nejen možná, ale i obohacující.
Po přednášce Travise a Lauren bude následovat dvacetiminutové sezení Joela Wottona o technologii, která umožňuje učitelům propojit své studenty online s dalšími studenty z celého světa pomocí služby Gateway to the World.

Webinářový blok proběhne ve středu 25. ledna 2023 třikrát živě.

Zaregistrujte se na čas, který nejlépe vyhovuje vašemu nabitému programu!

11:00 - 12:00 našeho času

REGISTROVAT SE NYNÍ

 15:00 - 16:00 našeho času
 
 22:30 - 23:30 našeho času
 

REGISTROVAT SE NYNÍ

 

 

 

 

O lektorech

As the Sr. Director of Programs at Empatico, Travis Hardy develops new programs and content to expand Empatico’s reach and increase its impact in partnership with educators, subject-matter experts, like-minded organizations and edtech companies, funders, schools, and other educational institutions. He joined Empatico after five years in the NYC Mayor’s Office for International Affairs, where he led a virtual exchange program connecting 9-13 year-old New Yorkers to their global peers, and he holds a MA in International Education from New York University. Travis lives in Norwalk, Connecticut with his partner and cat, Cyclone.

As the Educator Community Manager at EmpaticoLauren Flemming works with educators to ensure that they feel seen, heard, and connected to their peers on the Empatico platform. Lauren is a former educator herself who has taught both domestically and internationally, has worked with a wide range of stakeholders from non-profits to institutes of higher education advocating for the unique needs of educators, and holds her MA in Social Sciences and Comparative Education from UCLA. Lauren lives in Los Angeles, CA and enjoys hiking, seeing live music, and napping with her dog, Homer.